مجله اینترنتی چلچله - کد : 10337 |[1393-11-11 06:54:01]
» اقتصادی
»یارانه نقدی 30 هزار تومان می‌شود؟

از زمان پرداخت یارانه نقدی، این مسأله به یکی از چالشی‌ترین موضوعات بین مردم و دولت تبدیل شده است؛ هر چند دولت یازدهم تلاش‌های زیادی کرده تا یارانه قشرهای پردرآمد را حذف کند، تا کنون نتوانسته است در این زمینه کاری از پیش ببرد.

چاپ این صفحه یارانه نقدی 30 هزار تومان می‌شود؟

 

 

 از زمان پرداخت یارانه نقدی، این مسأله به یکی از چالشی‌ترین موضوعات بین مردم و دولت تبدیل شده است؛ هر چند دولت یازدهم تلاش‌های زیادی کرده تا یارانه قشرهای پردرآمد را حذف کند، تا کنون نتوانسته است در این زمینه کاری از پیش ببرد.

مجلس شورای اسلامی نیز در کنار دولت، یکی از نهاد‌هایی بوده که سعی در سازماندهی این موضوع دارد و تا کنون نیز چندین مصوبه برای هموار کردن مسیر دولت در این کار به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است؛ از جمله اینکه در سال گذشته، نمایندگان با تصویب قانون بودجه سال ۹۳ دست دولت را در حذف برخی از قشر‌ها بازگذاشتند.

اما با این حال تا کنون هیچ یک از این راهکار‌ها به نتیجه نرسیده است. بالا رفتن تورم و کاهش قدرت خرید، باعث شده تا مردم بیش از گذشته به یارانه نقدی احساس نیاز کنند. از سوی دیگر، کاهش درآمد‌های دولت و تحریم‌های اعمال شده از سوی قدرت‌های خارجی، دست دولت را در پرداخت یارانه محدود کرده است.

بنا بر این گزارش، هم اکنون در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، چندین طرح در خصوص این موضوع مطرح است؛ عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این باورند که میزان یارانه پرداختی متناسب با نرخ تورم نیست و در اوضاع کنونی پاسخگوی نیاز مردم نیست، ولی نمایندگان دیگری نیز هستند که کمبود منابع دولت را برای پرداخت یارانه نقدی، مبنای سخن خود قرار می‌دهند و بر این باور دارند که دولت نمی‌تواند به همه قشر‌ها یارانه پرداخت کند و برای همین، دو راه بیشتر پیش روی دولت نیست؛ نخست اینکه یارانه قشرهای پردرآمد در کوتاه‌ترین زمان ممکن حذف شود و نکته دوم آنکه یارانه نقدی کاهش یابد.

اما در این بین افرادی هستند که راهکار محافظه کارانه‌ای در پیش گرفته‌اند. آنان نه دوست دارند یارانه افراد قطع شود و نه مبلغ پرداختی تغییر یابد. این عده عموما مسائل سیاسی و عواقبی را که ممکن است پس از اجرای هر گونه تغییر در نحوه پرداخت یارانه‌ها ایجاد شود، مد نظر می‌گیرند.

به همین جهت در روزهای اخیر، چندین پیشنهاد در کمیسون تلفیق مجلس مطرح شده است، از جمله اینکه رجب رحمانی، عضو کمیسیون تلفیق با اشاره به جلسه کمیسیون تلفیق بودجه در روزهای گذشته اظهار داشته است: مهم‌ترین بحث این جلسه، مربوط به موضوع هدفمندی یارانه‌ها بود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به پیشنهادهای نمایندگان در مورد موضوع هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: یکی از پیشنهاد‌ها این است که یارانه نقدی خانوار‌ها به ۳۰ هزار تومان کاهش یابد و فقط خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی از یارانه نقدی بیشتری برخوردار شوند؛ اما این موضوعات و نظریات هنوز هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

اما جعفرزاده ایمن آبادی نظر دیگری دارد و با اشاره به سه اتفاق در قانون هدفمندی یارانه‌ها، اظهار کرد: امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بخش تولید، بهبود حمل و نقل ناوگان عمومی، محیط زیست و... در نظر گرفته شده بود و این مبلغ به ۵۲ هزار میلیارد تومان رسید؛ ضمن اینکه ۴۸ درصد در بخش کمک به واحدهای تولیدی کمتر دیده شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه سال ۹۴ را بدون تغییر اعلام کرد و افزود: اعتبارات بند «ب» ماده ۳۴، مبلغ ۴۸ هزار میلیارد تومان بدون تغییر نسبت به سال گذشته است و هزینه‌های در حال رشد این بخش مشخص نیست باید از کدام محل تأمین شود.

وی با بیان اینکه دولت در پرداخت نقدی و غیر نقدی ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است، تصریح کرد: دولت ماده واحده‌ای را که برای حذف یارانه مرفهین بود، حذف کرده و تکلیف را از خود برداشته است؛ به این معنا که می‌خواهد یارانه را به همه یکسان پرداخت کند.

همچنین احمد امیرآبادی، عضو کمیسیون تلفیق در یک نشست خبری اظهار داشت: کمیسیون تلفیق تاکنون سه مصوبه داشته که یکی از این مباحث، مصوبات مربوط به هدفمندی یارانه بوده است.

وی تأکید کرد: نمایندگان در مباحث درآمدی تصمیم گرفتند، بنا بر پیشنهاد دولت درآمد هدفمندی یارانه‌ها برای سال آینده تغییری نداشته باشد و همچنین با توجه به بحث شناسایی و یا حذف پردرآمد‌ها ـ که در منابع درآمدی تأثیرگذار است ـ احتمالاً تغییری ایجاد نشود. بحث شناسایی پردرآمد‌ها در بخش هزینه بوده و البته هنوز برای آن تصمیم گیری قطعی نشده و احتمالاً یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در سال آینده نیز برای همه ادامه خواهد یافت.

حال نکته‌ای که در اینجا نه نمایندگان مجلس و نه مسئولان دولتی توجهی به آن نشان نمی‌دهند، این است که مبلغ یارانه شاید زمانی می‌توانست بخشی از مشکلات و هزینه‌های جاری در یک خانوار را پاسخگو باشد، ولی امروز با گذشت بیش از سه سال از زمان اجرای آن به هیچ عنوان پاسخگو نبوده و حتی حداقل‌ها را نیز کفایت نمی‌کند.

با اوضاع پیش آمده در بحث یارانه‌ها، نه تنها مردم سردرگم هستند، بلکه دولت و مجلس نیز دچار نوعی سردرگمی شده و نمی‌توانند تصمیم واحدی در این باره بگیرند؛ اما به نظر می‌رسد با توجه به شرایط موجود، یارانه نقدی در سال آینده نیز تغییری نداشته باشد!

 

منبع:تابناک


انتهای پیام/6/