مجله اینترنتی چلچله - کد : 10611 |[1393-12-20 07:30:01]
»اخبار سیاست خارجی
»بازتاب انتقاد شدید هیلاری کلینتون از نامه اخیر جمهوری‌خواهان

 

ادامه تحلیل ها درباره نقش مخرب نامه اخیر جمهوری خواهان در مذاکرات هسته ای ایران، انتقاد شدید هیلاری کلینتون از اقدام 47 سناتور جمهوری خواه در ارسال نامه برای ایران، ابراز نگرانی رئیس پیشین سیا از نقش ایران در عراق و تحلیل چشم انداز نفوذ منطقه ای ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

چاپ این صفحه بازتاب انتقاد شدید هیلاری کلینتون از نامه اخیر جمهوری‌خواهان

 

 

به گزارش «تابناک»، امروز نیز بخش مهمی از مطالب مطبوعات بین المللی درباره ایران به موضوع نامه اخیر جمهوری خواهان اختصاص یافته است. در این زمینه، «یو اس ای تودی» در سرمقاله خود این موضوع را مورد اشاره قرار داده که نامه اخیر، می تواند سبب اخلال و توقف روند مذاکرات هسته ای ایران شود. این روزنامه اشاره می کند که تاکنون هیچ اقدامی مشابه آنچه روز دوشنبه در قالب نامه جمهوری خواهان برای ایران مشاهده شد، رخ نداده است. در این مطلب نیز همچون دیگر مطالب مشابه یکی دو روز اخیر، به این موضوع اشاره شده که درخواست های مطرح شده در نامه مذکور، اصولاً خلاف قانون اساسی آمریکاست.

در همین حال و در ادامه انتقادات دموکرات ها از نامه 47 سناتور جمهوری خواه، هیلاری کلینتون نیز علناً به جمع این منتقدین پیوسته است. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزیر خارجه سابق آمریکا ضمن انتقاد از اقدام جمهوری خواهان در ارسال نامه ای خطاب به رهبران ایران، گفته امضاکنندگان این نامه یا تلاش داشته اند به ایران کمک کنند و یا اینکه به رئیس جمهور ایالات متحده ضربه بزنند. کلینتون گفته دولت اوباما در میانه مذاکرت فشرده ای برای یافتن راه حل دیپلماتیک در موضوع هسته ای ایران است و به همین دلیل، باید از خود پرسید که هدف از ارسال نامه اخیر چه بوده است؟

اما در میان دیگر مطالب و در موضوع حضور و نقش آفرینی ایران در مبارزه با داعش در عراق، سایت خبری «آروتز شوا» اظهارات رئیس پیشین سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) را بازتاب داده که نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده است. به نوشته این سایت، مایکل هایدن گفته نفوذ فزاینده ایران در عراق که به ویژه اکنون در جریان نبرد تکریت نمود پیدا کرده، برای وی ناخوشایند است. وی مدعی شده دلیل نگرانی اش این موضوع است که تکریت به عنوان یک شهر سنی نشین قرار است توسط گروه های مسلح شیعه آزاد شود و مشخص نیست که پس از آزادسازی شهر چه اتفاقی خواهد افتاد. هایدن گفته آمریکا نباید در عراق به همکاری اطلاعاتی با ایران بپردازد.

در نهایت، در مطلبی دیگر در همین زمینه، روزنامه «پاکستان آبزرور» با انتشار مطلبی می نویسد اقدامات ایران در منطقه، تمایل این کشور به تغییر شکل دادن خاورمیانه را به گونه ای که سبب نقش آفرینی ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای مسلط شود، آشکارا به نمایش می گذارد. البته این روزنامه مدعی است که دلیل این امر، تا حدی به انفعال و عدم قاطعیت در رویکرد دولت آمریکا نسبت به منطقه خاورمیانه بازمی گردد. نویسنده این مطلب یکی از جنبه های این عدم قاطعیت را اتکای آمریکا به عملیات نیروهای ایرانی در جریان مبارزه با داعش در عراق می داند. به این ترتیب، در شرایطی که اوباما مایل به وارد کردن نیروی زمینی به عراق نیست، ایران این اقدام را انجام می دهد.

 

منبع :  اخبار سیاست  خارجی  - تابناک

 


انتهای پیام/6/