مجله اینترنتی چلچله - کد : 10637 |[1393-12-23 06:36:01]
»اخبار سیاست خارجی
»انتقاد صریح اوباما از سناتورهای امضاکننده نامه برای ایران

 

موضع وزارت خارجه آمریکا درباره ارجاع توافق هسته ای ایران به سازمان ملل، موضع گیری اوباما در قبال نامه اخیر جمهوری خواهان، حمایت شماری از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از 47 سناتور امضاکننده نامه اخیر، اظهارات میت رامنی علیه توافق هسته ای با ایران و تقدیر فرمانده عراقی از نقش ایران در این کشور، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

چاپ این صفحه انتقاد صریح اوباما از سناتورهای امضاکننده نامه برای ایران

 

به گزارش «تابناک»، در ادامه روند تقابل کاخ سفید و جمهوری خواهان بر سر موضوع هسته ای ایران، خبرگزاری «رویترز» جدیدترین واکنش دولت آمریکا به انتقادات مطرح شده از سوی سناتورهای جمهوری خواه را مورد توجه قرار داده است. به نوشته این خبرگزاری، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده هرگونه اقدامی در جهت برداشته شدن تحریم های سازمان ملل علیه ایران، گزینه های آمریکا را در آینده برای اقدام علیه این کشور محدود نخواهد کرد. جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن بیان این موضوع گفته بحث ضرورت نقش آفرینی سازمان ملل در زمینه برداشتن تحریم ها در صورت دستیابی به توافق، همیشه مطرح بوده است. با این حال، وی تأکید کرده صرف اقدام شورای امنیت، توافق را برای آمریکا به حالت الزام آور در نخواهد آورد.
این در حالی است که روز گذشته رئیس جمهور آمریکا مستقیماً درباره نامه اخیر جمهوری خواهان به رهبران ایران درباره مذاکرات هسته ای موضع گیری کرده است. به نوشته «واشنگتن پست»، باراک اوباما اقدام 47 سناتور جمهوری خواه را مایه شرمساری دانسته است. وی اظهار داشته: «من برای آن ها متأسفم. آن ها برای رهبران کشوری نامه نوشته اند که می گویند دشمن بزرگ ماست و استدلال اصلی مطرح شده از سوی آن ها نیز این است که با رئیس جمهور ما معامله نکنید؛ زیرا نمی توانید درباره توافق به وی اعتماد کنید». این اظهارات بخش هایی از مصاحبه یک شبکه تلویزیونی با اوباماست که قرار است به زودی پخش شود. 


اما در مقابل، شماری از  اعضای مجلس نمایندگان آمریکا نیز به هم قطاران خود در سنا پیوسته و از نامه جمهوری خواهان حمایت کرده اند. به نوشته «واشنگتن اگزمینر»، 250 عضو مجلس نمایندگان با ارسال نامه ای برای اوباما، حمایت خود را از مواضع 47 سناتور جمهوری خواه اعلام کرده اند. در این نامه آمده در صورت دستیابی به توافق هسته ای با ایران، برداشته شدن تحریم های موجود علیه این کشور که توسط کنگره وضع شده، نیازمند تصویب قانونی جدید است. در همین راستا، توافق نهایی باید مورد بازبینی کنگره قرار گرفته و اطمینان حاصل شود که بر اساس آن، همه راه های ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای مسدود خواهد شد.
در همین راستا، میت رامنی، از چهره های سرشناس جمهوری خواهان نیز با انتشار مطلبی در روزنامه «یو اس ای تودی» خواستار کنار رفتن آمریکا از پای میز مذاکره با ایران شده است. وی با بیان اینکه روند سیاست خارجی اوباما تنها سبب خشوندی رقبای آمریکا شده، می نویسد رئیس جمهور آمریکا باید اقدامی «شجاعانه» انجام داده و مذاکرات هسته ای با ایران را متوقف کند. رامنی توافقی که قرار است با ایران حاصل شود را با توافقاتی که تاکنون میان آمریکا با کره شمالی حاصل شده و هیچ یک اجرایی نشده مقایسه کرده و بر همین اساس، استدلال می کند که اقدام صحیح در حال حاضر، کنار گذاشتن توافق هسته ای با ایران است.

در نهایت، در میان دیگر موضوعات، بخشی از مطالب امروز مربوط به ایران در مطبوعات جهان به بحث حضور ایران در عرصه مبارزه با داعش در عراق اختصاص یافته است. در این زمینه، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» اظهارات یک فرمانده عراقی را بازتاب داده که از نقش ایران در مقابل با داعش تقدیر کرده است. به نوشته این خبرگزاری، هادی العامری، فرمانده سپاه بدر عراق گفته آمریکا به تعهدات خود مبنی بر کمک به عراق برای مبارزه با داعش عمل نکرده؛ در صورتی که ایران حمایت بی قید و شرط خود را نثار این کشور کرده است. وی همچنین از کسانی که «دست آمریکایی ها را می بوسند اما در ازای آن چیزی دریافت نمی کنند» انتقاد کرده است. 


 منبع : اخبار سیاست  خارجی  - تابناک


انتهای پیام/6/