مجله اینترنتی چلچله - کد : 11817 |[1394-06-01 18:54:01]
»سفره های مذهبی
»تزیین سفره امام حسن (ع)

 اسباب‌ سفره حضرت مام حسن (ع) عبارتند از :

چاپ این صفحه تزیین سفره امام حسن (ع)

 

 

سفره سبز رنگ، قرآن‌، جانماز، مهر، تسبيح‌ وكتاب‌ دعا که از اسباب‌ مخصوص‌ تمامي سفره‌هاي مذهبي است.

 

خوراک اين سفره بايد سبز رنگ بوده و يا تزيين سبز رنگ داشته باشند و تنوع آن به وسع و نظر باني سفره بستگي دارد اما معمولا شامل موارد زير است :

 

کوکو سبزي، سبزي پلو، هندوانه، خيار و ميوه‌هاي سبر رنگ، نان و پنير و سبزي، ميوه، شکلات و شيريني نيز از خوراكي‌هاي‌ اختياري سفره حضرت امام حسن (ع)‌ است‌ كه‌ برخی‌ ازآن‌ها جنبه نذري‌، و برخی‌ ديگر جنبه تشريفاتی‌ دارد، اما آنچه مسلم است تزيين تمامي موارد فوق با روبان، تور و ... سبر رنگ مي‌باشد.

 

در کل برپايي سفره‌هاي مذهبي در ايران سابقه‌اي طولاني در كشورمان دارد و همواره مذين به نام‌هاي ائمه و معصومين است. از جمله اين سفره‌هاي مذهبي مي‌توان به سفره حضرت ابوالفضل(ع)، حضرت رقيه(س) ، سفره ام‌النببين ، سفره حضرت خضر، سفره حضرت فاطمه زهرا (س) ، سفره امام حسين و..... اشاره کرد که  از جمله آداب و رسومي هستند که بين مسلمانان رايج است.

 

تزیین سفره امام حسن (ع)

 

اين سفره‌ها به منظور توسل و رسيدن به حاجت‌های مادي و معنوي برگزار مي‌شود و نيت برپايي آن‌ها مشابه است. از حيث نحوه برگزاري نيز کمابيش مشابه‌اند و مجالسي براي دعا و خواندن قرآن است. در مراسم سفره‌هاي مذهبي سوره‌هايي از قرآن و دعاهايي از مفاتيح‌الجنان خوانده مي‌شود و زنان همسايه و اقوام به منظور دعاكردن براي نيت باني و صاحب‌خانه، و نيز طلب ياري و حمايت از معصومين و ائمه (ع) ، براي رسيدن به حاحت‌ها و بازشدن گره‌ها و مشکلات زندگ خود، دور هم جمع مي‌شوند.

 

تزیین سفره امام حسن (ع)

 

از اعتقادات و باورهاي ديرين مردم ايران زمين و به‌ويژه مسلمان اين مرز و بوم که ريشه در فرهنگ ايراني اسلامي ما دارد، اعتقاد به کارگشايي حضرت امام حسن(ع) و در کل تمامي ائمه اطهار و معصومين (ع) مي‌باشد. هدف از برگزاري اين سفره‌ها فقط حالت معنوي، روحاني و دروني بودن آن نسبت به ائمه اطهار است .

 

تزیین سفره امام حسن (ع)

 

با اين وجود برپايي چنين سفره‌هايي علاوه بر کارکرد و تاثيرات مذهبي آن، از بابت همکاري و يکرنگي براي انجام امور برگزاري مراسم، داراي اهميت نيز هست که سبب افزايش نزديکي و تعاون بين برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان مي‌گردد. چنين مجالسي عموما محلي براي آشنايي افراد و بعضا همکاري‌ها و نزديکي‌هاي آتي مي‌گردد.

 

تزیین سفره امام حسن (ع)

 

 

تزیین سفره امام حسن (ع)

 

از سويي ديگر در اغلب اين مراسم براي کمک به افراد بي‌بضاعت، کارآفريني براي زنان سرپرست خانواده، تهيه جهيزيه براي دختران و.... مي‌باشد.

 
تزیین سفره امام حسن (ع)
 
 
 
تزیین سفره امام حسن (ع)
 
 

انتهای پیام/8/