مجله اینترنتی چلچله - کد : 7750 |[1393-04-06 18:29:01]
»
»آداب افطار ماه رمضان

  در آداب افطار در ماه مبارك رمضان 

چاپ این صفحه آداب افطار ماه رمضان

 

 
اَللّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَعَلى رِزْقِكَ اَفْطَرْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ/ خدايا براى تو روزه گرفتم و با روزى تو افطار كردم و بر تو توكل نمايم.
 
 
يكي از آدابي كه در شب هاى ماه رمضان بجا آورده مي شود وعده افطار بوده و مستحب است روزه داران بعد از نماز شام افطار نمايند. افطار بايد از خوراك پاكيزه و دور از شُبهات باشد و بهتر آن است كه به خرما افطار شود تا ثواب نماز چهارصد برابر گردد و اگر با خرما، آب، رطب، لبن، حلوا، نبات و يا آب گرم افطار شود نيز خوب است. 
 
ديگر آنكه در وقت افطار دعاهاى وارده ي آن را بخواند از جمله آنها:   
 
اَللّهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَعَلى رِزْقِكَ اَفْطَرْتُ وَ عَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ
 
خدايا براى تو روزه گرفتم و با روزى تو افطار كنم و بر تو توكل كنم.
 
تا خدا عطا كند به او ثواب هر كسى را كه در اين روز روزه داشته و اگر دعاى اَللّهُمَّ رَبَّ 
 
النّورِ الْعَظيمِ را نيز بخواند فضيلت بسيار يابد و روايت شده كه حضرت اميرالمؤمنين(ع) 
 
هرگاه مى خواست افطار كند مى گفت:
 
بِسْمِ اللّهِ اَللّهُمَّ لَكَ صُمْنا وَ عَلى رِزْقِك اَفْطَرْنا فَتَقَبَّلْ مِنّا اِنَّكَ اَنْتَ السَّميعُ الْعَليمُ 
 
خدايا براى تو روزه گرفتيم و با روزى تو افطار كنيم پس از ما بپذير كه براستى تو شنوا و دانايى ديگر آنكه:
 
- در لقمه اوّل بگويد بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرّحَيمِ يا واسِعَ الْمَغْفِرَةِ اِغْفِرْلى تا خدا او را بيامرزد 
 
و در خبر است كه در آخر هر روز از روزهاى ماه رمضان خدا هزار هزار كس را از آتش 
 
جهنّم آزاد مى كند پس از حق تعالى بخواه كه تو را يكى از آنها قرار دهد. 
 
ديگر آنكه:
 
- در وقت افطار سوره قدر بخواند.
 
- در وقت افطار تصدّق كند و افطار دهد روزه داران را اگر چه به چند دانه خرما يا شربتى آب باشد و از حضرت رسول(ص) مرويست كه كسى كه افطار دهد روزه دارى را از براى او خواهد بود مثل اجرِ آن روزه دار بدون آنكه از اجر او چيزى كم شود و هم از براى او خواهد بود مثل آن عمل نيكويى كه بجا آورد آن افطار كننده به قوه آن طعام.
 
و آية الله علامه حلّى در رساله سَعدِيَّه از حضرت صادق(ع) نقل كرده كه فرمود هر مؤمنى كه اطعام كند مؤمنى را لقمه اى در ماه رمضان بنويسد حق تعالى براى او اجر كسى كه سى بنده مؤمن آزاد كرده باشد و از براى او باشد نزد حق تعالى يك دعاى مستجاب.
 
ديگر آنكه:
 
- وارد شده در هر شب ِهزار مرتبه اِنّا اَنزَلْناهُ...
 
- در هر شب خواندن صد مرتبه سوره ي حم دُخان اگر ميسّر شود.
 
 
امام باقر(ع) فرمود: در(ماه) رمضان نماز مى‏خوانى و سپس افطار مى‏كنى، مگر آن كه با گروهى باشى كه منتظر افطارند. اگر با آنان بودى، بر خلاف آنان عمل نكن؛ افطار كن و سپس نماز بخوان، وگرنه اوّل، نماز بخوان. از حضرت پرسيده شد: براى چه؟ فرمود: 
 
 
براى آن كه دو واجب برايت پيش آمده است: افطار و نماز. اوّل به آن بپرداز كه برتر است و نماز، برترينِ آن دو است. سپس فرمود: نماز مى‏خوانى، در حالى كه روزه‏اى. پس، آن نمازت با روزه به پايان برده مى‏شود. اين نزد من،محبوب‏تر است. (تهذيب الأحكام: 4/198/570)
 
 
 امام صادق(ع) فرمود: كسي كه مؤمني را افطاري دهد، كفاره يك سال گناه او شمرده مي شود، و كسي كه دو مؤمن را افطاري دهد، بر خداوند است كه او را وارد بهشت سازد.(وسائل الشيعه، ج 7، ص 101 و 102)
 
 
امام صادق(ع) فرمود: پيامبر خدا، هر گاه افطار مى‏كرد، با حلوا (شيرينى) آغاز مى‏كرد و اگر نمى‏يافت، با شِكر يا چند خرما و اگر اينها هم نبودند، با آب ولرم افطار مى‏كرد.(الكافي: 4/153/4)
 
 
حضرت امام رضا(ع) فرمود: هر كس پيش از افطار كردن، گِرده‏اى نان به بينوايى صدقه دهد، خداوند، گناهش را مى‏آمرزد و براى او ثواب آزاد كردن بنده‏اى از فرزندان اسماعيل را مى‏نويسد. (بحارالأنوار: 96/318/10)
 
 

منبع: مفاتيح الجنان

انتهای پیام/8/

مطالب مشابه :

مطالب تصادفی :