مجله اینترنتی چلچله - کد : 8770 |[1393-06-25 17:45:01]
»سفره عقد (سری نهم)
»حکايت سفره عقد‎
درباره سفره عقد
چاپ این صفحه حکايت سفره عقد‎

 

حکايت سفره عقد يه سفره رنگين، يه سفره خوش آب و رنگ، سفره اي که براي شروع يک زندگي مشترک تنها يکبار پهن مي شود.

سفره اي يادگار از دوران باستان و آيين زرتشت و در اين حين که بسيار پرمعنا هم است.
 
رنگ آميزي اجزاي سفره و نوع چيدمان آنها زينت بخش سفره است. سفره اي به نام سفره عقد، سفره عقد به گواهي تاريخ، يکي از آداب و رسوم پيشينيان ما بوده که اجزاي آن نماد آرزوهاي خوب براي يک زندگي مشترک است.
 
اين سفره متناسب با تعداد اجزايش، پر از معناهاي ويژه و زيبا است که هرکدام پيامي را به همراه خود دارند.
 
سفره عقد در مراسم عقد پهن مي شود و عروس و داماد بر سر آن مي نشينند و به خطبه عقد گوش مي دهند.
 
سفره عقد: معمولا شامل پارچه ترمه اي است که به روي يک پارچه سفيد پهن مي شود و تمامي اجزا بر روي آن قرار مي گيرند.
 
آينه و شمعدان: آينه در بالاي سفره، روبه روي عروس و داماد قرار داده مي شود تا آنها يکديگر را در آينه ببينند تا دل هايشان نسبت به هم مانند آينه صاف و زلال باشد و يک جفت شمعدان که در دو طرف آينه قرار مي گيرند که شمع هاي روشن شمعدان ها نمايانگر روشنايي و گرمي پيوند عقد بين عروس و داماد است.
 
قرآن مجيد و جانماز: قرآن مجيد نشانه اي از تاييد وصلت از سوي خدا و جانماز گواهي براي پايبند بودن عروس و داماد به اصول ديني است.
 
نبات: به عنوان شيريني دوران زندگي است و اغلب از نوع زعفران و اعلا در يک ظرف بسيار زيبا و يا در يک ظرف چندطبقه چيدمان مي شود و گاهي اوقات از روبان و يا تورهاي زيبا براي تزئين آن استفاده مي کنند.

نان و پنير و سبزي: براي برکت زندگي در سفره استفاده مي شود و اغلب اوقات در کنار نان، پنير مي گذارند و آن را نشانه وسعت روزي مي دانند و سبزي هم نشانه سرسبزي و سلامتي است. امروزه براي ايجاد جلوه زيباتر، نان و پنير و سبزي را به صورت لقمه هاي کوچک و با اشکال مختلف تزئين مي کنند.
 
عسل: مراسم عسل در دهان يکديگر گذاشتند مانند قولي است که عروس و داماد به يکديگر مي دهند تا در آينده مايه شيرين کامي يکديگر باشند و معمولا عسل را در جامي کوچک مي ريزند.
 
تخم مرغ: نمادي از توليد و تداوم نسل است و تعداد آن بستگي به سليقه و اعتقادات افراد دارد. تخم مرغ ها به هر نحوي تزئين مي شوند (رنگ آميزي، چسباندن گل چيني و پولک و...)
 
سکه: ممکن است از سکه طلا يا سکه هايي با رنگ مجازي طلايي در سفره استفاده شود، بدين معنا که سکه نمادي است براي افزايش رزق و روزي عروس و داماد.
 
گردو: به علت آنکه درخت گردو از عمر طولاني برخوردار است، نماد افزايش بقاي عمر عروس و داماد را به همراه خواهد داشت.
 
بادام: بادام را به نيت نوه دار شدن بر سر سفره مي گذارند که البته آن را يک اعتقاد قديمي مي دانند.
 
وجود گردو، بادام و فندق را نيز نشان گسترده بودن سفره عقد به علت خوراکي هاي مقوي الهي مي دانند و اعتقاداتي بيان کننده اين مساله است که اين خوراکي ها بايد بدون شکاف باشند تا خللي با نام جدايي در زندگي عروس و داماد پيش نيايد.
 
سيب سرخ: ميوه هاي رنگيني مانند انار و سيب سرخ يا ميوه هاي ديگر به منزله برخورداري عروس و داماد از همه مواهب رنگارنگ و نعمت هاي طبيعي خداوند است.
 
گل: گل نشاني از طراوت و شادابي است و اکثر افراد براي گل آرايي سفره هاي عقد از رز قرمز که نماد عشق و محبت است استفاده مي کنند و گاهي اوقات هم گل هاي زيباي ديگري در کنار اين گل مورد استفاده قرار مي گيرد.
 
حلقه: حلقه عضو رسمي و اوليه يک سفره عقد به حساب مي آيد که معمولا حلقه عروس و داماد يک شکل هستند و در جعبه اي زيبا قرار مي گيرند و در سفر يک جايگاه خاص را به او مي دهند که جايگاه آنها را مي توان به طرق مختلفي تزئين کرد. حلقه را فقط در انگشت دست چپ مي کنند زيرا تنها انگشتي است که يک رگ مستقيم به قلب دارد.
 
اسپند: البته دود کردن اسپند در منقل کوچک و فانتزي آتش يک افتتاحيه براي نشستن عروس و داماد بر سر سفره عقد است و هدف از آن دور شدن چشم بد و حسود از اين وصلت براي تازه عروس و داماد است تا آنها از گزندي در امان باشند.
 
کله قند: ساييدن دو کله قند کوچک و هم اندازه به روي تور قند که در بالاي سر عروس و داماد گرفته شده نمايانگر باريدن شادي و شيريني بر سر آنها است.
قو: هميشه دو قو بر سر سفره عقد ايرانيان ديده مي شود. دليل وجود اين پرنده بر سر سفره عقد اين است که قو تنها حيواني است که پس از مرگ جفتش با جفت ديگري هم نشين نمي شود.
 
خلاصه يک سفره عقد هست و چندين حرف و حديث که البته بهتر است بگوييم اعتقادات زيبايي که پشت پرده هر يک از اجزاي سفره پنهان شده اند. در خانواده هاي ايراني اين سفره بيشتر بنا به اعتقاداتش پهن مي شود تا زيبايي اش چرا که اعتقادات بسيار شکيل تر از نما هستند.
 
اما شما از اين جشن دست خالي بر نمي گرديد زيرا عروس و داماد به رسم يادگاري تحفه اي ناقابل به شما هديه مي دهند.
 
مقداري نقل رنگي، سکه طلايي رنگ و حتي قندهاي مخروطي شکل داخل بسته هاي کوچک که با تورها و شکوفه هاي زيبا تزيين شده اند به شما هديه مي دهند.
 
امروزه سفره عقد که بيشتر معروف است به خنچه عقد در طرح هاي گوناگوني در بازار براي فروش عرضه مي شوند که در برگيرنده مدل هاي کلاسيک، سنتي، مدرن و با قيمت هاي متفاوت هستند.
 
  

انتهای پیام/8/