مجله اینترنتی چلچله - کد : 9794 |[1393-09-14 08:57:01]
»تکذیب شایعه واکس سرطان زای سیب+فیلم
»واکس سرطان زای سیب

 واکس های سرطان زا روی سیب

چاپ این صفحه واکس سرطان زای سیب

 

در مدت کوتاهی ویدئویی در شبکه های اجتماعی حاکی از واکس سیب آلوده به سم سرطان منتشر شد که بازتاب هایی را از سوی مردم به دنبال داشت.اما درگفتگو بامعاونت باغبانی جهاد کشاورزی این موضوع تکذیب شد. 

 

واکس های سرطان زا روی سیب

 

واکس سرطان زای سیب

 

به گزارش خبرنگار مهام نیوز ، عده ای از مردم با دیدن این ویدیو کوتاه تصمیم بر این گرفتند که قبل از مصرف ، سیب را پوست کنده میل کنند و یا محض احتیاط اصلا سیب نخورند. این فیلم که توسط شخصی ضبط شده بود نشان از این موضوع می داد که با چاقو نازک و کشیدن برروی پوست سیب می توان ماده سفید رنگی را مشاهده کردن که بر سطح سیب وجود دارد و این ماده البته به نقل از شخص منتشر کننده فیلم ، سرطان زا است .

 

در این رابطه مهام نیوز ، در برخورد با موج نگرانی هایی از سوی مردم گفتگویی را با معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی انجام داد . وی در این رابطه و اشاعه این شایعه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت : در مجموع برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ماده ای به نام کالون بر روی سیب پاشیده می شود واین ماده به راحتی هم با شستن از بین می رود و اگر خبری دررابطه با گرده آلوده روی سیب ها صحت داشت ما نسبت به این خبر مطلع می شدیم و چون چیزی مشاهده و یا شنیده نشده است نمی توانیم در مورد آلوده بودن آن قضاوت کنیم .

 

همچنین در ادامه با پی گیری که از سازمان میادین میوه و تره بار انجام دادیم حسین مهاجران مدیر سازمان میادین در گفتگو با خبرنگار ما از دانستن این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد و گفت : .سیب زمانی که از روی درخت چیده می شود در محل تولید بسته بندی شده و به سرد خانه می رود ودر زمان مصرف از سرد خانه هم به بازار حمل می شود واین روال کلی انبارداری سیب در کشور است . 

 

وی افزود : در رابطه با گرده های آلوده که بر سطح سیب وجود دارد و می گویند با شستن هم از بین نمی رود ، باید گفت که هیچ مواد افزودنی و شیمیایی به سیب ها زده نمی شود.

 

اینکه از چه طریقی می توان در مورد صحت چنین اخباری کسب اطلاع نمود و کدام منبع خبری می تواند در این زمینه درست باشد باید خودمان با یافته ها و تجربیات خود قضاوت کنیم و در کمال صراحت حداقل برای بوجود نیامدن هر گون شک و شبه سیب این میوه سلامتی را تا مدتی پوست کنده میل کنیم . 

 


انتهای پیام/8/