مجله اینترنتی چلچله - کد : 11330 |[1394-04-10 07:41:01]
» اخبار فرهنگی
»اعتراض رئیس صدا و سیما به «شمعدونی»

رییس رسانه ملی در تذکری به معاونت سیما درخصوص پخش یک سریال توهین آمیز به خانواده ایرانی خواستار ارایه توضیحات وی شد.

چاپ این صفحه اعتراض رئیس صدا و سیما به «شمعدونی»

 

 

مشرق نیوز: محمد سرافراز رییس رسانه ملی در تذکری به علی اصغر پورمحمدی معاونت سیما درخصوص پخش مجموعه تلویزیونیِ توهین آمیز «شمعدونی» خواستار ارایه توضیحات وی در این زمینه شد.
 
در دوره گذشته معاونت سیما، مجوز ساخت مجموعه تلویزیونیِ «شمعدونی» با فیلم نامه ای مشخص ارایه شد که کارگردان در خلف وعده ای آشکار، برخلاف فیلم نامه مصوب، روایت دیگری را در قالب فیلم تدوین شده، ارایه کرد. همین موضوع باعث شد با اینکه هزینه هنگفتی بابت این فیلم به کارگردان و عوامل پرداخت شده بود اما ممنوعیت پخش آن از سوی معاونت وقت سیما رسما اعلام شد.
 
در دوره مدیریت جدید معاونت سیما تاکنون هیچ مجموعه جدی تلویزیونی کلید نخورده است و تاکنون صرفا از تولیدات گذشته استفاده شده است از طرف دیگر معاونت جدید سیما دستور پخش برخی سریال های ممنوع مانند «شمعدونی»، «جاده قدیم» و... را داد.
 
اخیرا برخی مدیران سابق صدا و سیما، انتقاداتی را نسبت به وضعیت کنونی معاونت سیما به سرافراز منتقل کرده اند سرافراز نیز شخصا بعد از بررسی اعتراض نسبت به پخش مجموعه تلویزیونیِ «شمعدونی» نسبت به پخش این سریال اعتراض کرده بود که در پاسخ گفته شد: «این سریال برای دوره قبل بوده است» و وی در پاسخ اظهار داشته «حالا اگر سمی از گذشته به جای مانده بود شما باید بدهید که مردم بخورند. این سریال برای دوره مدیران سابق صدا و سیما بوده و به علت مغایرت آن به سبک زندگی ایرانی و اسلامی در همان دوره اجازه پخش آن داده نشده بود. در دوره جدید با کمبود فیلم های داخلی نمایش می دهید؟!»
 
کارگردان سریال شمعدونی در سابقه سریال ‌سازی ‌اش اثری مثل ساختمان پزشکان را دارد که از نظر کارشناسان نه‌ تنها ثمره ‌ای برای خانواده‌ ها نداشت بلکه برخی ملاحظات زندگی اجتماعی و خانوادگی را با بدآموزی‌ هایی که در لایه ‌ها و لفافه خنده و طنز پیچیده شده بودند، هم تخریب می‌کرد. نقدهایی که نسبت به سریال ساختمان پزشکان وارد شد، کار را به جلسات و نشست‌ هایی با حضور کارشناسان جامعه و خانواده کشاند و تکرار همان اشتباهات در این سریال اثبات کرد که این شمعدونی لایق خانواده‌های بافرهنگ ایرانی نیست.
 
پس از تغییراتی که در کادر مدیریتی رسانه ملی ایجاد شد و برخی اصلاحات و جراحی‌ها که ذیل عنوان «چابک‌سازی» صورت گرفت، بارقه‌ هایی از امید نسبت به تغییر رویکرد رسانه ملی در نوع نگاه به نیازهای مخاطب، مقابله با هجمه‌ های ماهواره‌ای نسبت به خانواده و اجتماع، چرخش استراتژی و راهبرد کلی و جزیی صداوسیما از ابن الوقت بودن و تقلیدهای ناشیانه به نوآوری‌های جذاب و حرکت در مسیر سیاست‌های فرهنگی انقلابی و درازمدت و... در حال شکل‌گیری بود. اما متأسفانه حذف محترمانه سریال در حاشیه و جایگزینی سریال شمعدونی نشان داد که بیشتر از مخاطبان، جلب نظر برخی جریان‌های خاص و اصطلاحا دست‌های پشت پرده از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است.  
 
نکته اینکه مشخص نیست کسی مثل کارگردان سریال شمعدونی که سابقه کار نامأنوس و مخرب ساختمان پزشکان را در کارنامه‌اش دارد چرا باید مجددا با همان نگاه و جهت ‌گیری غیرقابل توجیه در آثارش به تلویزیون برگردد؟! آیا طنزسازان همگی به سفر چین و ماچین رفته ‌اند و شهر خالی از طناز شده و مسولان صداوسیما از سر اجبار آزموده‌ای مردود شده را دوباره مورد آزمایش قرار داده‌اند؟! آیا خواست و ذائقه مخاطب اصلاً محلی از اعراب برای این دوستان دارد؟! یا اینکه هنوز موج تغییرات به دهکده‌ های پایین‌ دست صداوسیما نرسیده است؟!

انتهای پیام/6/