مجله اینترنتی چلچله - کد : 11848 |[1394-06-06 08:21:01]
»محمد بحرانی (صداپیشه جناب‌خان)
»صدای جناب خان در برنامه خندوانه رامبد جوان+عکس

 داستان جناب‌ خان از کجا شروع شد...

چاپ این صفحه صدای جناب خان در برنامه خندوانه رامبد جوان+عکس

 

 

 

چرا رامبد از بین آن همه کاراکتر جناب خان را انتخاب کرد؟

رامبد، به درخواست تیم ما جناب خان را به خندوانه دعوت کرد. از او خواستیم یکی از این عروسک‌ ها را انتخاب کند و او جناب خان را رشدیافته‌تر از بقیه می‌دید. در همان دوره اول سه چهار عروسک ما به مرز پختگی رسید که جناب خان یکی از آنها بود. ضمن آن که جناب خان مخاطب بزرگسال داشت. رامبد هم انرژی‌های جناب خان و محمد بحرانی را می‌پسندید و به همین خاطر از او دعوت کرد که به خندوانه برود. نکته ای که باید روی آن تاکید کنم این است که خلق جناب خان اصلا تصادفی نیست. روندی است که خیلی‌ها درش نقش دارند. از خانم هدیه هاشمی که طراحی و ساخت عروسکها را بعهده داشته تا نیما مجلسی طراح دو بعدی جناب خان وسایر عروسک ها و یا مرتضی خدایی طراح سه بعدی عروسک ها گرفته تا همه و همه کمک کردند. ما خیلی طرح زدیم و دور ریختیم. خودم دنبال عروسک‌هایی بودم که با کمترین ویژه گی در چهره ، بیشترین احساسات را تداعی و به مخاطب منتقل کنند. تک تک این بچه‌ها از جمله خود سازنده و ایده‌پرداز همه در خلق جناب خان دست داشتند و البته این حرفم از ارزش‌های خندوانه به عنوان یک برنامه بسیار ارزشمند و خاص وهمچنین از ارزش‌های رامبد و محمد بحرانی کم نخواهد کرد.

 

صدای جناب خان در برنامه خندوانه رامبد جوان+عکس

 

جناب خان متعلق به خندوانه، رامبد جوان و کوچه مروارید وهمچنین از حالا به بعد متعلق به همه طرفدارانش است. احساسم این است اتفاقی که برای جناب خان در خندوانه افتاده بسیارمتفاوت و خاص است و کاراکتری متفاوت ازفضا و شرایط سایر کاراکتر های محبوب همچون کلاه قرمزی دارد که فقط می باید در حوزه برنامه کلاه قرمزی دیده و تعریف شود. جناب خان دوست دارد به سینما برود تا بتواند نظر احلام را جذب کند.جناب خان عاشق مردم است و در تصمیم گیری هایش به این مسئله خیلی اهمیت می دهد . اتفاق جالب این است که برای گروه سازنده جناب خان، او به عنوان یک پدیده زنده که برای خودش تصمیم می‌گیرد تبدیل شده است. خیلی از خصایص او در وجود بحرانی در حال شکل گرفتن و زندگی کردن است. احساسم این است که ما نه تنها جناب خان را همچنان در خندوانه و کوچه مروارید خواهیم داشت بلکه او را درجاهایی خواهیم دید که انتخاب خود اوست.

 

جناب خان چطور شکل گرفت؟ کی صدا پیشه را انتخاب کرد و چرا تصمیم گرفتید جنوبی باشد؟

این، حاصل کار جمعی بود. از همان دوره اول اتاق فکر یک سری کاراکترها مشخص شده بودند. مثلا جناب خان را تا دو سال به اسم لبویی می‌شناختیم و یک روز محمد نادری اسم جناب خان را پیشنهاد داد و موافقت همه را همراه داشت. برخی از ویژگی های جناب خان در اتاق فکر شکل گرفت . ما استفاده از لهجه ها را در دستور کار داشتیم و کارکترهایی مثل یه پارچه آقا با لهجه شمالی و سایر موارد به همین دلیل شکل گرفتند ولی درزمینه ی متجلی شدن کاراکتر در فیلم نامه ، نقش محمد نادری از بقیه بچه ها پررنگ تر بود و بارها برای اینکه این همه به این کاراکتر اهمیت داده ، مورد سرزنش قرار می گرفت. در بحث انتخاب صدا پیشه مشاور اصلی من امیر سلطان احمدی بود ولی در باره جناب خان علاوه بر او محمد نادری نیز به دلیل دوستی دیرینه و شناخت کافی از محمد بحرانی او را مناسب ترین شخص می دانست و من هم در اولین جلسه تمرین کاملأ متقاعد شدم.

 

ایده لحن جناب خان و لهجه آبادانی که برایش انتخاب شده از کجا شکل گرفت؟ اصلا چطور به این نتیجه رسیدید که این مدل حرف زدن به سروشکل جناب خان بیشتر می آید؟

در شروع کوچه مروارید یک اتاق فکر تشکیل شد و من هم یکی دو جلسه در آن حضور پیدا کردم. آنجا چند نفری به این نتیجه رسیدیم که جناب خان می تواند یک کاراکتر جنوبی باشد، چون جنوبی ها آدم های باحالی هستند و اتفاقاتی که کنارشان می افتد، خوش ریتم و جذاب است. مدت زیادی از آن جلسات گذشت تا اینکه محمد نادری که در سریال «شمعدونی» هم بازی کرده (بازیگر نقش هوشنگ مظاهری)، سری دوم کوچه مروارید را کارگردانی کرد. نوشتن عمده متن های سری اول و دوم هم به عهده خودش بود، اما در نتیجه همان اتاق فکر بود که در نهایت به یک شخصیت جنوبی لبوفروش به نام جناب خان رسیدند. هدیه هاشمی هم طراحی عروسک را به عهده داشته که حسابی از او ممنونیم.

بین جنوبی بودن و لبوفروش بودنش ارتباطی هست یا دلیل دیگری داشت که این شغل را برایش انتخاب کردید؟

نه، قرابت خاصی با هم ندارند. شاید اگر می خواستیم سراغ اولین پیشنهاد برویم یا سمبوسه فروش بود. یا فلافل فروش، اما نمی خواستیم سراغ تصاویر تکراری از جنوب برویم.

 

صدای جناب خان در برنامه خندوانه رامبد جوان+عکس

 

صداپیشه جناب‌خان :

کارهایم در «خندوانه» بداهه است، امیدوارم جناب‌خان به تکرار نیفتد،موسیقی‌ ها مدیون دوستان جنوبی ام است.

محمد بحرانی صداپیشه عروسک جناب‌خان گفت: برای حضور مقابل دوربین خندوانه متنی در دست نداریم و اغلب اوقات همه چیز به صورت بداهه پیش می‌رود. این موضوع از همان ابتدا در برنامه لحاظ شد چراکه قرار بود جناب‌خان به عنوان استندآپ کمدین در این برنامه حضور داشته باشد.

 

صدای جناب خان در برنامه خندوانه رامبد جوان+عکس

 

صدای «محمد بحرانی» را بیشتر مخاطبان با شخصیت عروسکی ببعی در مجموعه کلاه قرمزی می‌شناسند. گوسفند به‌روزی که انگلیسی صحبت می‌کند و گاهی آوازخواندن‌هایش موجب حیرت مخاطب می‌شود.

این صداپیشه که البته خاطرات جالب و جذاب آقوی هم‌ساده را هم روایت می‌کند، این شب‌ها به جمع «خندوانه‌ای‌ها» پیوسته و صداپیشگی عروسک بنفشی به نام «جناب خان» را برعهده دارد.

هرچند که جناب‌خان به تازگی به به جمع خندوانه‌هایی پیوسته اما آن قدر شخصیتش به اصطلاح گرفته که به سرعت به جزئی جدایی ناپذیر از این مجموعه تبدیل شده و مخاطبان بسیاری به خاطر او این برنامه را می‌‌بینند. 

 

صدای جناب خان در برنامه خندوانه رامبد جوان+عکس

 

 


انتهای پیام/8/

مطالب مشابه :

مطالب تصادفی :