مجله اینترنتی چلچله - کد : 7047 |[1393-03-03 08:29:01]
»
»"ليف حمام" مي‌تواند بيمارتان کند!

 

خيلي از افراد هنگام شستشوي بدن خود در حمام، از انواع ليف هم براي تميزتر شدن پوست استفاده مي‌كنند اما آيا ليف کشيدن براي تمام افراد لازم است؟

چاپ این صفحه "ليف حمام" مي‌تواند بيمارتان کند!

 

 

 

 

خيلي از افراد هنگام شستشوي بدن خود در حمام، از انواع ليف هم براي تميزتر شدن پوست استفاده مي‌كنند اما آيا ليف کشيدن براي تمام افراد لازم است؟ آيا نياز به استفاده از ليف در افراد با پوست‌هاي خشک يا چرب، يکسان است؟ آيا پوست بچه‌ها را هم بايد ليف کشيد؟ براي پيدا کردن پاسخ اين سوال‌ها و چند سوال رايج ديگر در مورد ليف و ليف کشيدن، اين نکته‌ها را به دقت بخوانيد...1 شستشوي بدن نبايد به‌گونه‌اي باشد که باعث از بين رفتن "سد دفاعي سطح پوست" شود. به‌همين دليل افرادي با پوست چرب، بايد بدن خود را با ليف‌هاي حوله‌اي نرم، صابون و شوينده‌هاي مخصوص پوست‌هاي چرب بشويند. اين در حالي است که استفاده از ليف به افرادي با پوست خشک توصيه نمي‌شود. اين افراد بايد پوست خود را فقط با آب ولرم و صابون‌هاي غير معطر و مخصوص پوست‌هاي خشک يا همان پن‌ها، بشويند.


2افرادي كه پوستشان خشک است، بعد از حمام كردن بايد از روغن حمام و نرم‌کننده‌هاي پوست بدن استفاده کنند تا خشکي پوستشان تشديد نشود.


3 افراد با پوست‌هاي مختلط بايد هر ناحيه از بدنشان را بنا بر خشک يا چرب بودن آن، باتوجه به توصيه‌هايي که در مورد شستشوي پوست‌هاي چرب و خشک کرديم، بشويند.


4 استفاده از ليف براي نوزادان و بچه‌ها که پوست بسيار ظريف و حساسي دارند ضرورتي ندارد. با اين حال اگر خواستيد هرچند وقت يکبار، بدن نوزاد يا کودک خود را ليف بکشيد، از ليف‌هاي کاملا نرم و حوله‌اي استفاده کنيد و ليف را آرام روي بدن او حرکت دهيد.


5 ليف کشيدن زياد يا استفاده از ليف‌هاي زبر و كنفي براي تميز کردن پوست بچه‌ها، باعث مي‌شود سد دفاعي طبيعي پوست آنها از بين برود و اين مساله زمينه ابتلا به "اگزما" يا خشکي پوست را در نوزادان و کودکان فراهم مي‌کند.


6 ليف کشيدن زياد و طولاني‌مدت باعث "تخريب سلول‌هاي پوست" و رسوب ماده‌اي پروتئيني در پوست مي‌شود و باعث بيماري «ماکولار آميلوئيدوز» مي‌شود. اين بيماري مي‌تواند منجر به ايجاد تيرگي‌هاي دائمي در سطح پوست بدن شود.


7 هميشه با آب ولرم استحمام کنيد و يادتان باشد که زمان استحمام نبايد طولاني باشد.


8 افرادي مانند سالمندان كه پوست خشک و حساس دارند، بايد دور ليف کشيدن را خط بکشند.


9 قرار دادن ليف داخل حمام‌هاي تاريک به مدت طولاني مي‌تواند آن را به منبعي از آلودگي‌ها كه باعث ابتلا به "بيماري‌هاي قارچي" و عفوني مي‌شود، تبديل کند. پس بهتر است حمام تهويه مناسب و نورگير داشته باشد.


10 اگر حمام تاريک و مرطوب است،‌ بهتر است براي ليف جايي خارج از حمام در نظر بگيريد.


11 از آنجا که رطوبت، گرما و تاريکي، زمينه رشد و تکثير قارچ‌ها را فراهم مي‌کنند، بنابراين هرگز ليف‌هاي خيس را در محيط مرطوب و تاريک حمام رها نکنيد.


12 اگر ليف دچار تغيير شکل، تغيير بافت و رنگ شد و قوام خود را از دست داد، بهتر است آن را دور بيندازيد و ليف جديدي جايگزين كنيد.


13 ليف را براي خشک شدن، در معرض نور آفتاب و هواي آزاد قرار دهيد.


14 استفاده از ليف‌هايي با الياف زبر و خشن که باعث آزار پوست مي‌شوند به هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود.منبع:باشگاه خبرنگاران

 


 


انتهای پیام/19/